یکی از مواردی که انسان خیلی زیاد با آن درگیر هست موضوع استرس و اضطراب است، متاسفانه در جامعه امروز عوامل استرس زا زیادی وجود دارد و اکثر انسان ها از علایم و نشانه های استرس بی خبر هستند و نمی دانند که اگر نتوانند استرس و اضطراب را مدیریت کنند چه مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند ، در این مقاله و در مورد این موضوع مهم صحبت می کنیم و همچنین فایل رایگان صوتی را برای شما آماده کرده ام (ایمان برجی ) که گوش دادن به آن یکی از مهم ترین کارهایی است که برای مدیریت استرس و اضطراب خود باید انجام دهید.

( فایل رایگان صوتی استاد ایمان برجی در پایین همین صفحه قابل دانلود است )

استرس چیست ؟

اما بریم سراغ استرس، استرس چیست ؟ یا تعریف استرس چیست ؟ خب اگر بخواهیم تعاریف لغوی این کلمه را بررسی کنیم، استرس به معنای تشدید، فشار، تنش و … می باشد.

اما تعریف استرس از نظر من به معنای مقابله با خطر واقعی است، زمانی که انسان با یک خطر واقعی ( حمله حیوان، صدای وحشت ناک و …. ) روبرو می شود دچار استرس می شود، خطری که احساس می کند به او آسیبی می رساند.

اضطراب چیست ؟

اضطراب به معنای مقابله با یک خطر ناشناخته است، خطری که انسان نیم داند چه چیزی است برای او اضطراب ایجاد می کند.

نشانه های استرس چیست ؟

اما نشانه های استرس چیست ؟ زمانیکه ما دچار استرس می شویم فشار خونمان بالا می رود و این به خاطر این هست اکسیژن و مواد غذایی را سریعتر به سلول ها برساند، یا یکی دیگر از نشانه های استرس این است که عضلات بدن منقبض می شوند و آماده هر گونه حرکتی هستند، از دیگر نشانه های استرس رنگ پریدگی است، این اتفاق به خاطر این رخ می دهد چون خون به داخل عضلات بدن می رود تا هم عضلات را تغذیه کند و هم اگر جراحتی ایجاد شد از خون ریزی از بین نرویم
یکی دیگر از نشانه های استرس مربوط می شود تنفس، نفس نفس می زنیم این هم عمل به خاطر جذب اکسیژن زیاد است.

نشانه های استرس

علایم جسمی استرس چیست ؟

باهم نشانه های استرس را بررسی کردیم ، در این بخش نگاهی به علایم جسمی استرس بیندازیم و ببینیم که اگر استرس طولانی مدت شود چه اتفاقاتی رخ می دهد ؟

یک نکته با شما درمیون بزارم و اون این است که استرس در حد معقول و کم ایرادی ندارد و حتی خوب است و باعث انگیزه و انرژی و حرکت ما می شود اما اگر این استرس طولانی مدت شود ایراد دارد و مشکل برای ما ایجاد می کند

هماطنور که در بخش قبل خواندید نشانه های استرس تماما به نفع ما است و کمک می کند که از آن شرایط به خوبی بیرون بیاییم اما اگر این شرایط طولانی مدت شود به ضرر ما است و متاسفانه افراد به این موضوع واقف نیستند و آگاهی کامل ندارند.

از نشانه های استرس زیاد یا می تونیم بگیم ضررهایی که استرس زیاد برای ما دارد بی خوابی است، یکی دیگر مبتلا شدن به انواع بیماری ها است. سکته های قلبی و مغزی، تپ خال ، سرماخوردگی، بهم خوردن تعادل اشتها ، بی حوصلگی، عصبانی شدن و ….

انواع استرس

ریشه اکثر استرس های ما روانی است، همانطور که توضیح دادیم استرس مقابله با یک خطر واقعی است و بدن واکنش هایی را در این شرایط نشان می دهد، اما در حال حاضر بیشتر استرس های ما به صورت ذهنی ایجاد می شود. یعنی افراد در ذهن خودشان خطر هایی را می سازند و بدن این خطر را واقعی فرض می کند و دقیقا حالت استرس را به خود می گیرد، مثال های استرس روانی: نگرانی بابت چک، نگرانی بابت آبرو، نگرانی بابت اجاره خانه، نگرانی بابت ازدواج، نگرانی بابت کلی چیزهایی که در ذهن خود به آن بها می دهیم .

استرس و قانون جذب

طبق قانون جذب زمانی که به موضوعی توجه می کنید جهان شرایط و اتفاقات بیشتری از همان جنس را در مسیر شما قرار می دهد، زمانیکه استرس دارید و نگران هستید، قانون جذب اتفاقات و شرایط استرس زا بیشتری را در زندگی شما وارد می کند و این باعث می شود که شما در طولانی مدت استرس داشته باشید و علایم و نشانه های استرس طولانی مدت را در بدن خود احساس کنید.

راهکار های درمان استرس

خب همان طور که گفتیم این مقاله در مورد استرس و اضطراب است  و می خواهیم همه چیز در مورد استرس را باز کنیم و در مودر تک تک موضوعات صحبت کنیم، تا الان بررسی کردیم که استرس چیست ؟ تعریف استرس را با هم مرور کردیم ، نشانه های استرس را بررسی کردیم و همچنین علایم جسمی استرس که در طولانی مدت بر ما می گذارد را مورد مطالعه قرار دادیم.

در این بخش می خواهیم بپردازیم که به راهکاری که کمک می کند استرس ما کمتر شود و ذهن آرام تری را تجربه کنیم.

یکی از بهترین راه حل ها برای کمتر کردن استرس نوشتن است، هر آن چیزی که در ذهن خود دارید و در شما استرس ایجاد کرده است را روی کاغذ بیاورید و ذهن خود را خالی کنید از استرس و نگرانی ، این ار بسیار به شما کمک می کند که استرس ها را از خودتان دور کنید، نوشتن باعث میشود که ذهنتان خالی شود، قابل انداره گیری شود، زمانیکه در ذهن خود موضوعی را نگه می دارید همیشه با آن درگیر هستید اما زمانیکه روی کاغذ می آورید متوجه می شوید که خیلی هم مهم نیست و راه خل هایش هم به شما گفته می شود و مهم تر از همه اینکه ذهن آرامتری و بدون استرسی خواهید داشت.

 


پیشنهاد من به شما

پیشنهاد ویژه ای برای شما دارم، اگر احساس می کنید که همیشه با استرس درگیر هستید یا لااقل اغلب اوقات دچار استرس هستید و این مورد به شما آسیب می رساند، توصیه میکنم از محصول اموزشی رهایی از استرس استفاده کنید. رهایی از استرس یک محصول اموزشی است که از ۰ تا ۱۰۰ موضع استرس و اضطراب را برای شما باز می کند و راه های درمان و پیشگیری را به شما می دهد که بتوانید از موضوع استرس و اضطراب رهایی پیدا کنید.

می خواهم فایل آموزشی رهایی از استرس را داشته باشم


 

دانلود فایل صوتی ( استرس و اضطراب )

من ( ایمان برجی ) در این فایل صوتی به موضوع استرس پرداخته ام و توصیه میکنم حتما گوش کنید و تمرینات را انجام دهید.


دانلود فایل صوتی ( استرس و اضطراب ) | ۴.۴mb

نظرات خودتان را با من به اشتراک بگذارید.

۳ دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام استاد برجی عزیز
  بله درسته، با این نظر موافقم که حفظ استرس باعث جذب شرایط استرس زای بیشتر میشه و باید به دنبال راه حلی برای اون بود.
  انتقال افکار استرس زا از ذهن به کاغذ و دور انداختن اون کاغذه شاید ما رو از خطر شاخ و برگ دادن اون ها در ذهن و بولد کردنشون طوری که غول شن و از پا درمون بیارند، ما رو در امان نگه داره ولی به نظرم تا حل نشن نمیشه برای همیشه از شرشون خلاص شد. باز هم سراغمون میان و این یعنی تداوم استرس.
  من برای حل نگرانی هام از تکنیک های زیر استفاده میکنم
  اول از تو ذهن روی کاغذ میارم تا از بالا به موضوع نگاه کنم و روش مسلط باشم بعد
  ۱- از خودم می پرسم (چرا… چطور.. چه کسی… )
  مثلا: نکنه بی پول شم!!
  چطوری بی پول شم؟
  هزینه هام از درآمدم بیشتر شه
  چطوری بیشتر شه؟
  به دلیل گرونی و افزایش روز به روزش
  خوب، الف؛ میشه به دنبال جذب ثروت بود، ب؛ باور به فراوانی داشت
  ۲- به خودم میگم این شرایط رو خودم جذب کردم ولی پایدار نیست که منو نگران کنه. راهش اینه که روی افکار و باورهام کار کنم، تمرکزمو بذارم روی خواسته هام تا شرایط به نفعم درست شه
  .
  .
  .
  – گاهی هم نمیتونم خودم به ج برسم واسه همین نیاز به بلدش پیدا میکنم تا راهنماییم کنه

  پاسخ
  • سلام خانم فرناز
   هیچ زمان دنبال این نباشید که چرا اوضع بد شود!! با اینکار این شرایط را ایچاد میکنید
   راه حل این هست که به جای دنبال مشکل بودن سعی کنید دنبال راه حل باشید
   چطور درآمدم بیشتر شود؟
   چطور سلامتی بهتری داشته باشم؟
   چطور روابط بهتری داشته باشم؟
   و با سوال پرسیدن میتوانید جواب ها رو پیدا کنید
   اماخیلی اصرار نداشته باشید که همان لحظه جواب به ذهنتان برسد
   گاهی زمان ها نیاز هست که زمان بیشتری به خودتان بدهید
   و تا لحظه رسیدن به جو.اب سعی کنید احساس خوبی داشته باشید
   چطور ؟ با توجه بکردن به موضوعات، اتفاقات و افرادی که در شما احساس خوبی ایجاد میکند
   با تشکر

   پاسخ
   • بله درسته. قانون جذب هم نظرش اینه که از همون اول تمرکزمونو از روی ناخواسته ها برداریم بذاریم روی خواسته ها
    یعنی من نگم: نکنه بی پول شم! حالا فکر کن ببین راه حل چیه. بلکه از اول بگم: چیکار کنم که پس اندازم حفظ شه و درآمدم هم بیشتر شه. خوب من به این شیوه عمل نکردم. هر موقع ناخواسته ای داشتم با این پرسش ها به راه حل میرسیدم، اینجوری مانعم حل میشد حالا ذهنم آمادگی تمرکز روی خواسته رو پیدا میکرد. الان به روش شما هم عمل می کنم ببینم چی میشه. ممنون از توضیحات

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.