ترس چیست ؟

تا الان شده که بخواهید کاری را انجام دهید، ایده ای را استارت بزنید، پروژه ای حدیدی را شروع کنید اما چیزی از درون به شما بگوید که: ولش کن، انجامش نده ؟ در واقع بترسی از انجام دادن آن، پس نیاز است که حتما بدانیم که ترس چیست؟

 

یکی از سگ می ترسد، یکی از بیکاری ، یکی از ازدواج، یکی از مرگ، یکی از بی پولی و … هر کس به طریقی دچار ترس است. همه فراد در زندگی خود دچار ترس هایی است و همیشه چیز هایی وجود دارند که ما از آنها بترسیم. این ترس ا در اغلب اوقاع جسم، روح و ذهن ما را در گیر می کند و گاهی حتی زندگی مارا مختل می کند، حتی در تصمیم گیری های ما هم تاثیر گذار می شود و مانع بزرگی در رسیدن به موفقیت به شمار می رود. اما به نظر شما ترس چیست ؟

 

ترس چیست ؟

ترس را به این شکل تعریف کرده اند که یک احساس غریزی و ناخوشایند است که در مواقعی که انسان احساس خطر می کند فعال می شود. ترس یک احساس طبیعی است که در زمان هایی که احساس خطر یا تهدید می کنید ظاهر می شود و به شکل های مختلف جسمانی مانند، تپش قلب، سرخ شدن صورت، گرفتگی صدا، عرق شدید و … خودش را نشان می دهد. ترس یکی از احساساتی است که معمولا در ذهن پرورش پیدا می کند و در اکثر موارد هم رخ نمی دهد اما می تواد تمام زندگی مارا تحت تاثیر خودش قرار دهد.

 

ترس چیست

 

معنای لغوی ترس

در فرهنگ فارسی معین به دنبال معنای کلمه ترس گشتم به این تعریف رسیدم

ترس : (تَ) ۱ – (اِ.) بیم ، هراس .

 

چرا می ترسیم ؟

اینکه ما از موضوعی می ترسیم می توانند دلایل مختلفی داشته باشد، اطلاعاتی در مورد آن نداریم، قبلا آن را تجربه نکردیم و .. ما احساس می کنیم که ترس عامل خارجی دارد در صورتیکه علت ترس در درون ماست که باید آن را بررسی کنیم.

حتما این مطلب را هم بخوانید:   قانون جذب ثروت

 

نداشتن اطلاعات و آگاهی

یکی از دلایل اینکه افراد دچار ترس می شوند نداشتن اطلاعات و آگاهای کامل است. بگذارید مثالی بزنم: فرض کنید شما قرار است در جلسه ای صجبت کنید اما نه از موضوع اطلاعات دارید و نه افرادی که در جلسه حاضر هستند، یقینا دچار ترس اضطراب می شوید که قرار است چه اتفاقی بیوفتد ؟ چه حرفی باید بزنم؟ اگر …. ، اما زمانیکه در مورد موضوع جلسه اطلاعات کافی دارید و همچنین اطلاعاتی در خصوص افراد حاضر در جلسه دارید تصورات منفی شما بسیار کم می شود و باعث میشود ترس شما بسیار کم یا حتی کامل ازبین برود.

داشتن ترس می تواند دلایل دیگه ای داشته باشد که حتما در آینده توضیح خواهیم داد

 

ما از چه چیز هایی می ترسیم ؟

همه افراد در زندگی خود دچار ترس هایی می شوند.

 

ترس از اینکه بیکار بشیم …

ترس از اینکه تنها بمونیم …

ترس از اینکه شکست بخوریم …

ترس از اینکه موفق نشویم ….

ترس از اینکه مسخره مون کنند …

ترس از اینکه مورد تایید قرار نگیریم …

ترس از ازدواج

ترس از موفقیت

ترس از شروع کردن

و…

 

ما همیشه ترسیده ایم، و هم افراد هم به همین شکل هستند. این ترس در اکثر مواقع جلو رشد و پیشرفت افراد را می گیرد. یک مانع بسیار بزرگ است.

 

آیا افراد موفق نمی ترسند؟

سوالی که پیش می آید این است که آیا افراد موفق و ثروتمند نمی ترسند که اینقدر رشد کرده اند و به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرده اند؟

پاسخ سوال خیر است . یعنی همه افراد می ترسند اما تفاوت افراد موفق با افراد معمولی یا ناموفق در این است که آنها با وجود ترس حرکت می کنند، آنها با وجود مشکلات تلاش می کنند. آنها به قدری بزرگ شده اند که ترس در دیدگاه آنها کوچک دیده می شود. آنها تلاش می کنند و به موفقیت می رسند نه به این دلیل که ترسی در راه آنها نیست، آنها هم می ترسند اما اقدام می کنند.

حتما این مطلب را هم بخوانید:   باور ها چطور نتایج زندگی مارا خلق می کنند؟

 

آیا ترس ها اتفاق می افتد ؟

جالب است بدانید که بیش از ۹۰% ترس های افراد در ذهن آنهاست و هیچگاه اتفاق نمی افتد، افراد در ذهن خود شکست های بعدش را تصور می کنند و این باعث می شود که تلاشی نکنند و حرکتی رو به جلو نداشته باشند و این اقدامی بسیار اشتباه است چرا که به خاطر احتمالی که در ذهن خود داریم در اکثر اوقات اتفاق هم نیوفتاده است تلاشی نمی کنیم.

 

مارک تواین میگه:

«من در زندگی خود سختی‌های زیادی را تحمل کرده‌ام درحالی‌که تعداد کمی از آن‌ها واقعاً رخ‌داده‌اند.» منظور این است که بسیار از این مشکلات در ذهن او بوده‌اند.

 

ترس

ایمان نقطه مقابل ترس است.

هرچقدر ما به خدا بیشتر ایمان داشته باشیم، احساس بهتری داریم.

هرچقدر بیشتر به یاد خدا باشیم احساس بهتری داریم.

زمانیکه ما با ایمان تر باشیم، احساس بهتری داریم.

زمانیکه احساس خوب داشته باشم، اتفاقات خوب بیشتری برایمان می افتد.

نگران مشکلات آینده نباشید.

آینده هیچ وقت با گذشته برابر نیست

 

۹۹% نگرانی ها  و ترس های ما ذهنی هستند و هیچ وقت اتفاق نیوفتادند.

باید یاد بگیریم چگونه با ترس هایمان مقابله کنیم ؟

 

زمانیکه ما با ایمان حرکت می کنیم و هیچ ترسی نداریم، این معنای واقعی یک آدم متوکل است.

اما زمانیکه در اکثر موارد ( کسب و کار، روابط و … ) دچار ترس می شویم- یعنی ما به خداوند توکل نکردم و ایمان نداریم – این باعث میشه که دچار ترس بشیم.

 

درهنگام مواجه شدن با یک ترس سعی کنید خودتان را  آرام کنید.

سعی کنید براحساس ترستان غلبه کنید.

سعی کنید با گفتن جملات مثبت به خودتان انرژی مثبت بدهید.

و از تکنیک های چگونه با ترس هایمان مقابله کنیم استفاده کنید.

 

با ترس هایتان روبرو بشید، وارد ترس هایتان بشید و منتظر معجزه باشید.