برای رسیدن به موفقیت نیاز هست که حتماً ابتدا تعریفی برای آن داشته باشیم، باید بدانید که برای ما موفقیت دقیقا به چه معناست و بعد برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

موفقیت چیست؟

تعریف‌های متفاوتی وجود دارد، یکی از آن تعریف‌ها می‌تواند این باشد که قصد و برنامه‌ای دارید و زمانی که به آن می‌رسید و محقق می‌شود در واقع شما به موفقیت رسیده‌اید؛ اما این تعریف می‌تواند یک برداشت اشتباه هم داشته باش یعنی زمانی که آن برنامه محقق نشود یعنی شکست‌خورده‌ایم.

و این‌چنین می‌بینیم که ارادی در طول روز بارها از این کلمات استفاده می‌کنند، یا می‌گویند شکست‌خورده‌ام یا به موفقیت رسیده‌ام، اما جالب است که اکثر افراد بیشتر از کلمه شکست استفاده می‌کنند.

 

داشتن هدف

تعریف دیگری که بعضی از افراد استفاده می‌کنند این است که موفقیت یعنی داشتن هدف، اما صرفاً با داشتن هدف نمی‌توانم اسم خود را آدم موفق گذاشت، در واقع می‌توان این‌طور تکمیل کرد که داشتن هدف، نوشتن و مکتوب کردن آن و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن هدف شاید تعریف بهتری باشد؛ اما خب می‌دانیم که برای هدف‌گذاری نیاز است که علم آن را بدانیم و همچنین ضمیر ناخودآگاه خودمان را بر اساس آنچه که می‌خواهیم برنامه‌ریزی کنیم تا به موفقیت (به تعبیری به اهداف خود برسیم)

 

مردم فقط صحبت می‌کنند

اما جالب است که اکثر افراد فقط صحبت می‌کنند، تعداد کمی هستند افرادی که در این مورد واقعاً عمل می‌کنند. عده‌ی کمی هستند که واقعاً بدانند چه می‌خواهند و برای دستابی به آن دست به عمل بزنند.

موفقیت

سطح‌هایی از موفقیت

به نظر من نباید در مورد موضوع موفقیت صفر و یکی عمل کنیم، به این صورت که اگر به آنچه که خواسته‌ایم رسیدیم بگوییم به موفقیت رسیده‌ام و اگر نشد شکست‌خورده‌ام. به عقیده من ما همیشه سطح‌هایی را تجربه می‌کنیم ولی زمانی که آن سطحی که ما در آن قرارگرفته‌ایم با آنچه که می‌خواستیم فاصله دارد اسمش را شکست می‌گذاریم.

حتما این مطلب را هم بخوانید:   مثبت اندیشی چیست؟

 

داشتن سبک زندگی

افرادی هم تعریفی جدید دارند، آن‌ها می‌گویند که موفقیت یعنی داشتن نظم و انضباط، داشتن یک سبک زندگی، مهم نیست که به خواسته می‌رسیم یا نه مهم این است که برای زندگی خود یک سبک داشته باشیم و از آن راضی باشیم.

 

مداومت در کار

اما تعریف جالبی دیگه ای که می‌توانیم از موفقیت داشته باشیم این است که هر روز کمی بهتر از روی گذشته باشیم، روزی اگر فقط ۱% رشد کنید در پایان سال ۳۶۵% رشد داشته‌ایم، اینجا دیگر شکست هم معنایی ندارد، قرار نیست سخت کارکنیم، فقط مداومت در کارمان داشته باشیم، قطعاً یک نویسنده اگر فقط روزی یک صفحه بنویسید در پایان سال یک کتاب بسیار عالی نوشته است، اگر فقط روزی ۱۵ دقیقه ورزش کنیم بعد از مدتی بدن بسیار سالمی خواهیم داشت. اگر هر روز کمی بهتر بشیم اثر مرکب این کار باعث می‌شود در طولانی مدت نتایج بسیار خیره‌کننده‌ای بگیریم.

پیشنهاد می‌کنم کتاب اثر مرکب نویسنده آقای دارن هاردی را حتماً مطالعه کنید. دید بسیار خوبی به شما در این زمینه می‌دهد.

 

خودتان تعریف کنید

تعریف‌های مختلفی را از موفقیت ارائه کردیم، اما هیچ چارچوبی برای شما نگذاشته‌ایم، موفقیت را خودتان برای خودتان تعریف کنید، اما حواسمان باشد که به این صورت نباشد که تنبلی و اهمال‌کاری خودمان را بگذاریم پی اینکه از نظر من موفقیت یعنی همین، قطعاً افرادی که برای داشتن زندگی خوب و رفاه و آسایش بیشتر تلاش می‌کنند تعریفی برای خودشان دارند و بر اساس آن زندگی خودشان را می‌سازند و باپشتکاری که دارند نتایج را خلق می‌کنند.

حتما این مطلب را هم بخوانید:   مبارزه با افکار منفی

همین امروز بنشینید و برای خودتان زمان بگذارید و کاملاً بررسی کنید که چه می‌خواهید، چه زندگی‌ای را دوست دارید، از نظر شما موفقیت یعنی چی؟ چرا اصلاً باید به موفقیت رسید؟ افراد موفق دارای چه ویژگی‌هایی هستند؟ چه چیزی یکسری افراد را از بقیه متمایز می‌کند؟ باید چه رفتاری را در خود ایجاد کنم یا چه رفتاری‌هایی را تغییر دهم تا زندگی بهتری داشته باشم؟ این سؤالاتی است که بسیار به شما کم می‌کند، زمانی که به این سؤالات فکر می‌کنید و پاسخ آن‌ها را می‌یابید مسیر زندگی شما تغییر خواهد کرد.

موفقیت

چقدر حاضری بها پرداخت کنید.

این یک اصل مهم است، افرادی زیادی می‌خواهند که شرایط خوب و زندگی عالی را تجربه کنند اما حاضر نیستند که بهای آن را پرداخت کنند، بها می‌تواند هر چیزی باشد، اما لازمه‌ی موفقیت است، شما باید دقیقاً تعیین کنید در ازای رسیدن به خواسته‌های خود حاضر هستید چه چیزی پرداخت کنید، چقدر زمان بگذارید، چقدر هزینه کنید و …

زمانی که به این سؤالات پاسخ دادید و مصمم قدم برداشتید مطمئن باشید که جهان شمارا حمایت خواهد کرد.

 

اگر همچنان کارهای گذشته‌تان را تکرار می‌کنید، همان نتایج گذشته‌تان می‌گیرید.

موفقیت از آن آن‌هایی است که منتظر نمی‌مانند و دست از تلاش بر نمی‌دارند.

شما هم یک فرد موفق هستید.